Aşçı İş Elbiseleri

Aşçı İş Elbiseleri

Ürün Açıklaması

Restaurant, lokanta ve benzer iş alanlarında çalışan aşçılar genel olarak aşçı iş elbiseleri ile çalışmak zorundadırlar. Aşçı yamaklığı ya da aşçı yardımcılığı yapan personeller genel olarak aşçı iş elbisesi giyerek çalışmak zorundadır. Aşçı iş elbiseleri herkesin giyip çalışacağı iş elbisesi değildir. Fakat mutfakta aşçı iş elbisesi ile bulunmak gereklidir. Örnek verecek olur ise soğuk yemek ya da mezeler hazırlayan ya da meyve hazırlayan personellerde aşçı sınıfında çalışıyor olması ve aşçı iş elbisesi giymesi zorunluluğu olan insanlardır. Ülkemizde genel olarak bir çok konuda yemek hazırlayan aşçılar her ülkede ve şehirde farklı ama standart kıyafetler giymektedir. Örnek verecek olur isek balık restaurantında yemek hazırlayan aşçının hemen yanında bir başka yemek türü hazırlanması yemeğin kalitesini düşürebilir. Genel olarak mutfak, mutfak farklı işlere çalışan restaurantları şöyle örnek verebiliriz. Balık, Et ve Tavuk, Sulu yemekler ve tatlı gibi ya da makarna, mantı yemekleri yapıp satan restaurantlarda aşçı iş elbiseleri aşçılar arasında yaptıkları işe göre ayırt edilebilir olmalıdır.

Temel olarak bu bilgileri restaurant müşterileri bilmiyor olsada bu denetimleri yapan ile bu işler ile ilgili çalışmakta olan personeller kesinlik ile herkesten daha fazla biliyor ve uyguluyor olmaktadırlar. İnsanlar her yeni süreçte belli başlı yemeklerin aynı kap ya da aynı aşçı tarafından yapılamayacağını öğreniyor olsalarda. Balık yemekleri yapan aşçı ile meyve garnitürü hazırlayan aşçıların aynı kıyafetlerin bir birinden ayırt edilmiş halleri ile çalıştıklarını bilmelerinde fayda vardır.

Kesinlik ile başarısını yaptığı yemek ve düzenli ve titiz olmasına bağlı olan aşçılarda aşçı iş elbiseleri kriteri olarak şunlar geçerlidir. Öncelikle hazırladığı yemeklerin içerisinde yer alan koku ve benzer durumları arındırıp düzenli yemek yapmaları giydikleri kıyafetlerin beyaz olması ve gıda işi yapılması nedeni ile beyaz üzerinde oluşan lekelerin hemen fark edilmesi gibi konular söz konusudur.

İnsanların temel olarak ağırlık verdiği ve bir çok konuda önem verdiği en önemli husus kesinlik ile bir başkasının hazırlamış olduğu yiyecek ve içeceklerde göstermiş olduğu titizlik ile düzen çok önemlidir. Bu konuda size örnekleri şöyle aktarabiliriz. Öncelik ile bir çok işlem ve iş genel olarak dikkate alındığı taktirde en çok önemsenmekte olan konu kişilerin yaptığı işlerde kullanmakta olduğu kıyafetlerdir. Eğer tüylü ve pamuklu bir elbise ile yemek hazırlanır ise yemeklerin içerisine pamuk ve tüy kaçması mümkündür. Fırında pasa ve ekmek hazırlama işini yapan görevlilerin genel olarak hastahane ve aşçı kıyafetleri giyerek çalıştıklarını belirtmek mümkündür. Aşçı iş elbiselerini aşçılığa yakın gıda işlerinde de kullanmak mümkündür bunun örneğini fırın çalışanlar ile vermiş olduk. Fakat bir başka iş elbisesi ile aşçı işlerinin yapılamayacağını da belirtmekte fayda vardır. Bir çok çalışan aşçı elbiseleri ile çalışabileceği işleri bilmektedir. Fakat tamirhane tulumu ile aşçıların yaptığı yemek ve içecek hazırlama işlerini yapmaları mümkün değildir. Yiyecek olarak hazırlanan tüm gıdalarda gıdaları hazırlayan kişinin aşçı iş elbisesi standartına uygun iş elbiseleri giymesi zorunludur.

Aşçı iş kıyafeti ile çalışmayan aşçılar sağlık açısından hazırlanan yiyecek ve içecekleri tüketecek insanlara olumsuz etkiler sağlayacağı için bir çok alanda bu tür çalışmalar yürüten sınıfı aşçı olmasa da aşçı iş kıyafeti olmadan çalışmakta olan insanların hakkında ağır cezalar ve bu insanların çalışmakta olduğu işletmelere kapatma ve para cezası olan cezalar ile yaptırımlarda bulunmaktadırlar. Başarılı bir işletme 3 ya da 5 kuruş hesabı yapmadan ve insanların sağlıkları ile oynamadan yapacağı her çalışmada başarısını daha da arttıracaktır.