aşçı kıyafeti

Aşçı Kıyafeti

Ürün Açıklaması

Ülkemizde çeşitli oteller ve restaurantlarda görev yapan ve mutfak tarafında kaldığı için aynen doktor ve hemşireler gibi beyaz ağırlıklı hijyen ve temizliğin sağlanmasında etkili olan beyaz renk ve tonlarında giyinmesi zorunlu olan aşçıların ayrıca giydikleri kıyafetler yemek yapımına uygun ve ideal olmalıdır. Aşçılar yemek yapar iken hazırladıkları yiyecek ve içeceklere kesinlik ile kıl ya da saç kaçmaması için kep takmalı ve sakal bıyık kontrollerine uygun durumda kesim yapmalıdır. Genel olarak bir çok yiyecek ve içecek satan büfe, kantin, restaurant ve otellerde yiyecek hazırlanmasında ve yemek yapımında bulunan kişilerin aşçı kıyafeti giymesi zorunludur. Aşçılar giydikleri kıyafet ve önlükler dahil tüm giyeceklerinde kesinlikle düğmesinden dikiş ipliğine kadar beyaz renklerin kullanıldığı ve personelin sürekli kullandığı bu kıyafetlerin temiz ve hijyenik olup olmadığı denetleyen insanlar tarafından kolayca ayırt edilebilmesi açısından gereklidir. Genelde aşçıların çalıştığı alanlar sağlık bakanlığı ve turizm bakanlığı ziyaret ve denetleme işlemlerini yaparak kontrol etmektedirler. Zaten ülkemizde aşçıların çalışabilecekleri bir takım yerler vardır. Bunların başında otel, restaurant, büfe, lokanta ve kantin tipi yerlerde çalışabilen aşçılar bunun dışında kontrolün kuruma ait olduğu belli başlı yerlerde de çalıştıklarını belirtebiliriz. Örnek verecek olur isek kendi bünyesinde personel ya da yükümlü bulunan kişiler için yemek pişirmesi gereken aşçılar ceza evi, hastahane ve askeri birliklerde dışarıdan oluşturulabilecek tehlikelerden arınmak ve mevcutta bulunan insanlara düzenli yemek sağlayabilmesi için aşçılar çalıştırmaktadır. Bizim konumuz burada asıl önemli olan dikkati aşçı nerede olursa olsun ne tür bir kurum ya da kuruluşa hizmet ediyor olursa olsun kesinlikle aşçı kiyafetleri giydirmek zorundadır. Bunun nedeni tamamen sağlık önlemi almak ve aşçıların temiz ve düzenli çalışıp çalışmadıklarını ayırt etmek amaçlıdır.

Genel olarak bir çok aşçı yemekleri hazırlar iken çeşitli meyve, sebze ve malzemeleri yıkayarak temizler. Temizlik sonras genelde terleme ve kirlenme sonucu koyu renkli kıyafetlerde ya da beyaz rengin dışındaki kıyafetlerde hiç bir zaman lekeler ya da kirlenmiş olması kolay anlaşılmaz. Sürekli aynı koku ve işte çalışan insanlar belirli bir süreden sonra oluşan kirlenme ya da lekeleri hissetmez ve anlamazlar. Genel olarak ülkemizde bu konuda hassasiyet gösterilmesi açısından beyaz ton ağırlıklı olarak kullanılan aşçı kıyafetlerinin aşçıların çalışmasında kolaylık sağlaması ve belirli kilo ölçülere göre standartlaşan kıyafetleri vardır. Özellikle büyük kafası olan aşçı ya saçlarını kapatacak derecede kep ya da aşçı şapkası kullanmalı ya da saçlarını kazıtmalıdır. Genellikle aşçılar kafalarını kapatacak derecede büyük kepler kullanırlar. Bazı aşçılar yemek buharı ve benzer durumlar nedeni ile uzun kepler kullanmaktadır. Bu tamamen uzun süreler yemek yapmak ile vakit geçirecek olması nedeni ile kep içindeki havanın uzun süre dayanması ve saç dipleri ile hücrelerinin ölmemesi içindir. Ayrıca uzun keplerin denge ve duyarlılığı arttırması ve belli başlı aşçıyı motive eden yararları olması nedeni ile genel olarak bir çok aşçı uzun kep kullanmaktadır.

Aşçılar tüm kıyafetlerinde iç çamaşırları dahil beyaz tonda iş elbisesi ve çamaşırlar kullanmak zorundadır. Bunun sebebi hijyenik görünmesi ve kirlenen ya da pis olan kıyafetlerini sürekli giymemesi ve erken fark etmesi içindir. Genel olarak tüm aşçılar kısa saç ve 1 numara bıyık ve sakaldan daha fazla sakal bırakamaz. Bazı yemeklerde ve sektörlerde aşçıların bıyık sakal ve saç uzatması yasaktır. Aynı şekilde aşçı kıyafetleri konusundaki tutum ve giyimde bu şekilde önemlidir. Aşçılar genel olarak çalışırken yüzük, saat ya da benzer aksesuarları çok mikrop ve bakteri toplayabilecekleri için takmazlar ayrıca tüm aşçılar portör muayenesinden olumlu sonuç almak zorundadır. Genellikle standart aşçı kıyafetleri kullanan ve gıda prosedürüne uygun şekilde yemek hazırlayan aşçılarda kıyafetlerede çok dikkat edilir ve bu kriterlerden büyük bir çoğunluğundan sadece kıyafet kriterlerini uygulamayan işletmelere ağır ceza ve yaptırımlar uygulamaktadırlar.