Doktor Önlükleri

Doktor Önlükleri

Kategori: .

Ürün Açıklaması

Genel olarak doktor ve eczacılar tarafından kullanılmakta olan bu önlükleri farklı meslek dallarıda kullanmaktadır. Doktor önlüklerinde iki alt bölümde ve bir üst bölümde olmak süre en az 3 adet geniş cep bulunması zorunludur. Bu önlükler üzerinde çok fazla gereksiz eşya taşımaları mümkün değildir. Özellikle önlük ile çalışmak pratik olduğu için ve doktorlar ameliyat ya da acil müdahale için değilde muayene ve kontrol için işlem yapıyorlar ise bu konuda çalışır iken doktor forması yerine doktor önlüğü ile çalışmaları mümkündür. Doktor önlüklerinin kullanılması ve kullandırılması çok yaygındır. Bu konuda hastahaneler daha üst kurumların denetimleri olmasa bile kendi içlerinde başhekimlik ya da lojistik destek grupları tarafından gerekli tibbi giyim eşyaları ya da tibbi giysiler ile çalışmaları mümkündür. Ülkemizde bir çok konuda sağlık bakanlığının almış olduğu önlemler dışında hastahaneler önemli kurum ve kuruluşlar olarak geçmektedir.

Hastahaneler bir çok hastaya hastalıkları konusunda müdahale edilecek yerlerdir. Hasta ile doktor aynı kıyafet ya da önlüğü kullanması durumunda kesinlikle hastahanede çeşitli karışıklıklar olacaktır. Bilinen film ve dizilerde genel olarak bazı hastahanelerde psikatri hastalarının doktor önlüğü giyerek doktor gibi davranması ve başka hastaları yanıltıcı bilgiler vermesi dikkat edilmediğinde gerçek hayatta da olabilecek tehklikeli durumlardır. Bu nedenle bir çok hastahanede doktorlar hastalarına müdahalede bulunur iken kesinlik ile hastahane adına çıkarılmış kimlikleri giymek zorunda olmaları ve müdahale esnasında kimlik olmadan size sağlık konusunda müdahale eden doktorun tıpkı doktor önlüğü olmadan müdahale etmesine izin vermeyeceğiniz gibi izin vermemeniz gerekmektedir. Bir çok insan kimin hangi işi yaptığını anlamak için üzerinde iş elbisesi var ise iş elbisesini yok ise kimliğini incelemektedir. Doktorlar hem kimlik hemde iş elbisesi olan doktor önlüğü ile çalışmak zorundadır. Doktorların çok acil olmadıkça sivil çalışmaların gerektirebilecek özel bir durumları yoktur. Özellikle doktorların bu konudaki tutumları çok önemlidir. Bir doktor önlük ya da doktor kıyafeti olmadan müdahale ettiği hastanın enfeksiyon kapmasına ve gereksiz olarak sağlık sorunları çekmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doktor ve benzer branşlarda çalışan sağlık kurumu çalışanlarının genel olarak dikkat etmesi gereken en önemli durum çalıştıkları alanların sağlıklı ve temiz olmasının dışında çalışma önlükleri ile kıyafetlerinin yeterli oranda temiz ve titiz olmasıdır.

Beklentilerini karşılayamadığınız bir çok iş ve durumlar genel olarak başarılı olmanızı engelleyen durumlar mevcuttur. Bu durumlar hastaların tam olarak ne iş yaptığını anlayamadığı konulardan kaynaklanmaktadır. Özellik ile röntgen filmi çektirirken röntgen çekenin doktor olduğunu zanneder insanlar fakat son dönemlerde gelişen iş elbiseleri ve belirgin olması yönetmelikleri sayesinde hastahane içerisinde doktor ve hemşire gibi ayırt edilemeyen grupların ayırt edilebilir olması ile artık hastahanelerde kimin hangi işi yaptığını öğrenmek mümkündür.

Kesinlik ile çalışma ortamlarında insanların hangi iş ile meşgul olduklarını bilmenizde fayda vardır. Fakat bilmediğiniz alanlarda çalışan insanların hangi iş ile meşgul olduğunu iş elbisesi ya da önlük ile anlamanız mümkün değildir. Doktor önlükleri çok yaygın olarak kullanılması nedeni ile bilinen en belirgin iş önlüğüdür. Eski dönemde bu tür önlük ve iş elbiselerinin bir standartı yok iken günümüzde çok belirgin standartları vardır. Hastahane içerisinde tüm doktorlar acil müdahale dışında ve ameliyat haricinde kesinlikle doktor önlüğü giyerek görev yapmak zorundadır. Hastahane içerisinde doktor olduğunu belirten ve doktor önlüğü olmadan çalışan personellerin size muayene ve müdahale etmesine izin vermemeniz önemle önerilir.