Garson Kıyafetleri

Garson Kıyafetleri

Kategori: .

Ürün Açıklaması

Türkiye bir turizm ülkesi olarak 4 mevsimin yaşandığı ve bunların mevsimine göre ilk baharda bahar şenlikleri, yazın tatil imkanları, son baharda konser ve fuar etkinlikleri, kışın ise kış sporları ve kış turizmi açısından 4 mevsim olmak üzere Dünyanın 4 bir yanından gelen turistler nedeni ile restaurant ve otel işletmelerinde çalışan garsonların yoğun olarak görev yaptığı bir ülkedir. Yurt dışında olsun ve çeşitli ülkelerde olsun Türkiye garsonları ve otel, restaurant işletmeleri konusundaki tüm bilgileri turizm otelcilik sektörünün gelişmesi ile yoğun bir şekilde Dünyaya yaymaktadırlar. Ülkemizde bu konuda en çok önem verilen konu ise iş elbisesileri yer almaktadır. Garson kıyafetleri turizm sektöründe önemli bir yer almaktadır. Bir çok personel sadece garsonluk için değilde çeşitli servis işleri için bile garson kıyafetleri kullanmaktadır. Bazı oda servisi görevlileri otel kalitesine göre garson kıyafetleri ile servis yapmaktadır. Bu durum müşterilerin kendilerini kaldıkları otelde yemeklerin restaurant kalistesinde hazırlandığını hatırlatmada olumlu olarak işe yaramaktadır. Genel olarak herkesin dikkatli ve bilinçli olduğu bu konular çok önemlidir. İnsanlara olumlu etkiler sağladığını yapılan bir çok düzenlemede fark edebilirsiniz. Bir personel müşterisine güler yüzlü ve samimi mesafe içerisinde davrandığına eğer kıyafetindeki düzen ve yapı iyi değil ise kesinlikle karşı taraftan beklediği ilgiyi alamaz. Genel olarak garson ve çalışan otel personellerin iş elbiseleri ya da garson kıyafeti çok temiz düzenli ve titiz olamalıdır.

Turizm bakanlığı onaylı olan işletmelerin bu kriterlerdeki en ufak hatalarında ağır ceza işlemleri ile yaptırımlar uygulanmaktadır. Turizm bakanlığı onayı olmayan işletmeler ise turizm kaynaklı bir hata ve işlemde yine turizm bakanlığının vereceği ağır ceza ve yaptırımlar konusunda cezalandırılmaktadır. Bu cezaların iş kanunu ve kıyafet yönetmelikleri tarafındanda verilebileceğini belirtmek isterim. Bu konudaki en önemli sorun ise insanların bu yönetmelikleri ciddiye almıyor olmasıdır. Çalışan personellere gerekli kıyafet ve düzeni sağlayan işletmecilerin bu konuda işletme bazında çalışanlara hizmet sağlaması gerekmektedir. Aynı şekilde sağladığı hizmeti karşılıkçı işletmeci ve çalışan arasındaki resmi imza ve yazı ile belgelemesi ileride bu durumdan işletme ya da personelin hatası olması durumunda tarafların sorunsuz problemi aşabilmesinde katkıları vardır. Genel olarak iş kıyafeti yönetmeliklerinde iş elbiseleri giyen insanların giydikleri iş elbisesi ile çalışma ortamındaki koşulların düzenli ve çalışma koşullarına göre kıyafetlerin kullanılması gerekmektedir. Bir garson, garson kıyafetleri yerine pijama takımı ile çalışırsa bu durumdan müşteriler ve bir çok çalışan rahatsız olacaktır. Bu örnek bir açıklama olarak dikkate alınmalıdır. Bu şekilde pijamalar ile çalışabilecek personeller yoktur.

Garsonlar genel olarak yemek ve içecek servisi için çalışmaktadırlar. Bunu sanatçılı ve gazino tipi yerlerde sadece sanatçı komisi ve garsonları olarakta ayırt edilmektedir. Bu sanatçı garson ve komileri sahne kıyafetine yakın iş elbiseleri giymektedirler. Garson kıyafeti ile çalışamazlar. Ülkemizde çeşitli gazino ve canlı müzik hizmeti veren kurum ve kuruluşlar yaklaşık olarak hemen, hemen hepsinde sahne garsonu ve komisi ile çalışma mevcuttur. Sektörde olanlara danışılması durumundan bu konu hakkında daha detaylı bilgi alınabilir. Sahne komisi ile garsonu iş elbisesi bakımından diğer garson iş elbiselerinden farklı bir kıyafet giymek zorundadır. İstek parça ya da sanatçının isteklerini çözmekte ve aynı zamanda sanatçı ile fotoğraf çekimi hadisesini ayarlamakta olan sahne garsonları sanatçının sahnedeki sağ kolu gibi çalışmaktadır. Sağ kol deyimi mafya anlamında değilde bilinen gerçek anlamı ile tüm işleri yapan anlamında belirtilmektedir.