Güvenlik Gömlekleri

Güvenlik Gömlekleri

Ürün Açıklaması

Her güvenlik görevlisi için standar üretilmiş fakat armaları ya da rütbeleri değişmekte olan güvenlik görevlisi elbiseleri vardır. Bunların haricinde polis, asker ve benzer güçlere ait gömleklerinde üretimi ve satışı serbesttir. Fakat bunların kullanım amaçlarını yanlış açıdan kullanan kişi ve kurumlara çok ağır ana yasa dayalı sahtekarlık ve kaplazanlık niteliği taşıyan bir dönem idam ama şuanda müebbet hapis olarak belirtilmekte olan cezalar uygulanmaktadır. İş ya da güvenlik elbisesi olarak askeri ya da polis gömleği alıp bunu kötü amaçlı ya da dolandırıcılık amaçlı kullanmanızda kesinlike müebbet hapis cezası istemi ile yargılanacaksınız. Bu nedenle güvenlik gömlekleri genel olarak güvenlik sertifkası olan ya da daha önceden emekli olmuş polis, asker ve milli savunma bakanlığı mensubu olan kimselerin bile amacını saptıracak şekilde kullanacağı güvenlik gömleği kendileri hakkında müebbet istemi ile yargılanmalarına sebep olacaktır. Geçtiğimiz bir kaç yıl öncesinde yaşanan bir pavyon baskınında insanları sürükleyerek götüren sivil ve polis yelekli memur görüntüsü ile süslenmiş insanların aslında mafya mensubu ve bölgesel suç örgütü olduğu anlaşılmıştır. Kamera kayıtlarının televizyonlara kadar sızdığı bu olayda olan bitenin tamamen çıplak gözle kameradan izlenebilir olması nedeni ile kişiler 32 yıl insan kaçırma ve sahtecilik ve sahtekarlıktan müebbet hapis istemi ile yargılanmaya devam etmektedirler. Zaten yaşları 30 ila 40 arası olan bu kişiler müebbet hapis almasalarda alacakları 32 yıl adam kaçırma ve alı koyma cezası ile müebbet hapis cezası almış kadar olacaklardır.

Ülkemizde iş güvenliği ve güvenlik gömlekleri artık güvenlik sektöründe eğitimli ve sertifkalı olarak çalışmakta olan bay ve bayan çalışanlar için yeni ve standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır. Genel olarak bir çok güvenlik görevlisinin üzerine düştüğü kıyafetlerin rahat olması ve kıyafetler üzerinde teçhizatın yerleşimi konusundaki husus göz önünde bulundurularak bir çok güvenlik görevlisi kıyafetine gelen düzenleme ile güvenlik gömleklerinede yeni düzenlemeler geldi. Güvenlik görevlisinin giydiği gömleğin üzerinde omuz kısmında apulet olarak tabir edilen kısma güvenlik görevlisinin rütbesinin ayırt edilebilmesi için gelen rütbe ya da en düşük birim apuleti ile artık güvenlik görevlilerinin hangi yetkide çalıştıklarını herkes bilecektir. Genel olarak güvenlik şeflerinin verdiği bilgi ve talimatlar doğrultusunda çalışmakta olan güvenlik görevlileri kişiler ile doğrudan muhatap olmaları neticesinde tek sorumlu olarak tutulmaktadır. Bu nedenle yaşanan olaylarda ve sorunlarda amir ve amirlerinde sorumlu tutulması gerekçe gösterilerek güvenlik gömleklerinde rütbeler belirgin olacak tasarımlar yapılması yönetmeliği duyurulmuştur.

Genel olarak standartından çok fazla bir durum kaybetmeyen güvenlik gömlekleri çalışan güvenlik görevlisi özel ise iki ren içeren parça kumaş kaplama ile kaplanabilir. Ayrıca cep olarak ön tarafında en az 1 cep kalp üstünde gömleğin sol tarafında olacak şekilde tasarlanmıştır. Genel olarak bir çok güvenlik gömleklerinde 2 adet cep yer almaktadır. Ayrıca insanlar artık güvenlik görevlisi ile çözemediği ya da halledemediği sorunlarda kesinlik ile amirleri ile doğrudan görüşme hakkına sahip olacakları için rütbe ayrımı olan apulet kısmı tüm gömleklerde kullanılmasada bulunmak zorundadır. Zaten apulet takmayan güvenlik görevlisi en alt kademe çalışanı olarak kabul edileceği için amirleri ile güvenlik sorunu yaşayan kişi ya da güvenlik ihlalinde bulunan insanları görüştürmek zorundadır. Ülkemizde güvenlik gömlekleri ile çalışmakta olan bir çok güvenlik görevlisi sertifkalı olarak çalışmak zorundadır. Güvenlik görevlilerinin sertifkasız olarak güvenlik işinde çalışması mümkün değildir. Ülkemizde alınan güvenlik önlemi ile kararları nedeni ile güvenlik görevlisi yaz ve kış olmak üzere güvenlik gömlekleri ile çalışmak zorundadır. Bunun nedeni oluşabilecek bir suça ya da olaya caydırıcı görünüm ile müdahale etmesi açısından ve kişilere kurumsal ve yetkili kişi görünümü ile yaklaşması için bu önlemler alınmıştır.