Hemşire Formaları

Hemşire Formaları

Kategori: .

Ürün Açıklaması

Hemşire olan insanların diğer personellerden ayırt edilebilmesi için tasarlanmış olan hemşire formaları ameliyathane olarak ayrı renklerde tasarlammış normal müdahale için ise beyaz renklerde tasarlanmış olması ile dikkat çekmektedir. Genel olarak iki tasarımda doktor kıyafetlerine yakın olması ama kep ya da belirgin olan biçimi ile hemşire kıyafeti olduğu belirgin durumdadır. Genel olarak hemşireler diğer sağlık personellerine göre daha çok doktordan sonra asistan doktor yok ise ilk müdahaleyi yapması gereken hastahane personeli olarak bu konuda hastanedeki doktorların en önemli yardımcılarıdır. Ayrıca ilaç dağıtım trafiği ile iğne yapılması işleminde hemşirelerin yapması gereken işlemler hastaların hangi ilacı hangi saatlerde alacağı ve hastalara hemşire olduğunu belli eden hemşire formaları giyerek gezinmesi gerekmektedir. Hastalar ast, üst ilişkisi durumunda hastahanedeki sorununu ilk olarak hemşilere iletmek zorundadır. Hemşire bu durumu doktora bildikten sonra yapılması gerekenler uygulamaktadır. Örneğin hasta perviz yemeğini tüketmek istemiyor ise bunu doktora değil hemşireye bildirmelidir. Hemşire bu aradaki trafiği sağlayan aracı gibi görünsede doktorlardan sonra hasta ile en tanışık ve hastanın durumundan en bilgili kişiler olan hemşirelerin çok dikkatli, titiz ve temiz olması zorunludur. Sağlık kurum kuruluşlarında genel olarak tercih edilmekte olan hastahane elbiselerinin hemen hepsi beyaz renk ve tonlarda hazırlanması gerekmektedir.

Ülkemiz sağlık konusunda Avrupa ve Dünya üzerindeki bir çok ülkeden sağlık sorunlarına çözüm bulmak ve ameliyat olmak için tercih edilen en uygun fiyatları olan sağlık ülkesidir. Yurt dışında yüksek fiyatlara yapılan operasyonlar ülkemizde sağlık konusunda yapıldığında yarı fiyatlara kadar inmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yurt dışı ucuz maliyetli ameliyat ve sağlık hizmeti almak için gelen ziyaretçilere henüz uygulamış olduğu hali hazırda bir uygulama yaptırım ya da sınırlandırma olmaması nedeni ile ülkemizde sağlık sorunlarına kimi zaman doktor sanılan hemşireler bile basit operasyon gibi benzer işlemlerde müdahalede bulunmaktadır. Çok değil bir kaç yıl öncesine kadar hasta bakıcı ya da temizlik personeli olarak çalışan bir adamın üzerindeki iş elbisesine göre tıbbi müdahale yetkisi olmayan bir kıyafeti olmasına rağmen kürek kemiğine bıçak saplanmış bir adama müdahalede bulunması ve onun uzun bir süre sağlık sorunları çekmesinde önemli rol oynaması insanlarımızın hemşire ya da doktorun kim olduğunu bilmediği ve ayırt edemediği bir dönemdi.

Genel olarak bu tür sorunlar ile en çok boğuşan ve bunlara yönelik düzenlemelerde yanlış işler yapmış olan sağlık bakanlığı artık bu konuda yeterli önlemlere ve iş kıyafetleri konusunda müdahale yetkisi olmadan müdahalede bulunanlara iş sonu, para cezası ve ağır yaptırımlarda bulunarak işten uzaklaştırma ve benzeri yaptırımlar ile çok iyi önlemler almıştır. Yüzyıllardır insanlarımız hayatlarını sağlık sorunları nedeni ile kaybetmektedir. Kendi eceli ile öldü denilebilecek vakalar için artık çok kontrollü bir döneme girmemiz gerekmektedir. Özellikle tıbbi ve sağlık alanlarında olan bütün işletmelerin yeterli önlem ve çalışmaları yapmış olmaları gerekmektedir.

Sağlık bakanlığı çalışan doktor, asistan doktorl, hemşire ve hasta bakıcılar dışındaki personellere müdahale yetkisi vermediği gibi müdahale etmesi durumunda yukarıda belirttiğimiz cezai işlemleri uygulamaktadır. Bir hastahanenin verimli çalışabilmesi için doktor ve hemşirelerin öncelikli olarak kullandıkları kıyafetlerde titiz ve temiz olmaları gerekmektedir. Ayrıca çalışanlar her alandaki çalışmalarına dikkat etmelidir. Kimse bilmediği bir iş ya da alanda müdahalede bulunmamalıdır. Çünkü doktor ve hemşireler giydikleri hemşire formaları nedeni ile her alanda bulunamazlar fakat temizlik ya da bakım işleri ile ilgilenen personeller pis ve kirli ortamlarda bulunmaları nedeni ile hasta ile doğrudan temasta bulunmalarında enfeksiyon kapmasına neden olabilir.