İş Ayakkabıları

İş Ayakkabıları

Kategori: .

Ürün Açıklaması

İş yerlerinde çalışma alanlarına göre kullanılması gereken çeşitli iş kıyafetleri ile beraber yine iş ayakkabıları kullanılması konusunda alınmış önlemler ile yönetmelikler vardır. İlk olarak örnek verilebilecek yapıya sahip fastfood restaurantları içerisinde çalışan personellere zorunlu olarak giydirilen ve kaygan zemin üzerinde hakimiyet sağlamakta kaliteli imkan sağlayan kauçuk yada yumuşak plastik tabanlı ayakkabıların giydirilmesinin nedeni bu restaurantlarda tüm zeminlerin genel olarak kaygan ve parlak granit zeminlerden oluşması personelin olabilecek kazalardan korunması açısından giydirilen ürünler olarak geçmektedir. Ülkemizde en iyi örnek olarak gösterdiğimiz fast food sektörü aslında tüm fast food şirketlerinin ön gördüğü alanlardır. Market, restaurant, büfe, pastahane, kapalı havuz, hastahane gibi daha çok kaygan zemini olan ve biriken sıvı oluşması ya da paspas işleminden hemen sonra oluşan kayganlık nedeni ile giyilmesi zorunlu alanlardır. Genel olarak iş ayakkabısında bir başka zorunlu olan önemli etken ise restaurant, otel, bar ve benzeri eğlence merkezlerinde tamamı ile çalışan personellerin siyah köseli ya da kundura olarak tabir edilen temiz düzgün ve günü birlik boyası yapılan ayakkabıları giyme zorunlulukları vardır. İnsanların kesin olarak kararlarını verebilecekleri en önemli alanlar çalışma alanlarında giyilmesi gereken iş elbisesi ile iş ayakkabısı olarak düzeni bozmayacak ve takım ruhunun sağlanmasına imkan verecek önemli çalışmalardır. Bir futbol takımında formadan krampona kadar kullanılmakta olan tüm malzemeler aslında bu alana uygun bir takım ruhu sağlayan ve aynı zamanda maçların yapılmakta olduğu çim zemine basıldığında takılıp kalmayacak şekilde hazırlanmış olan ayakkabılar olarak düzenlenmesi iş alanlarında örnek bir durum teşkil etmektedir. İş yerini futbol sahası işçiyi futbolcu olarak görür isek iş yerindeki personelin sahada daha iyi haraket edebileceği ayakkabı seçiminin önemli olduğunu belirtmek mümkün olacaktır.

Çöl ve benzer kumluk alanlarda çalışma yapılır iken zeminde rahat çalışılabilmesi açısından palet tabanlı kalın kum geçirmez ayakkabıların kullanılması gerektiğini söylemek mümkündür. İşletmeler içerisinde kesinlik ile en çok dikkat edilmesi gereken husus olarak görülen ve bir çok işletmecinin bu konudaki en önemli geçerli şartlara göre çalışma imkanları sunması gerekmesi aslında alınan bir önlemdir. En çok can kaybı ve kazaların yaşandığı bir dal olan iş sektörleri genel olarak iş kazalarına karşı iş güvenliği önlemleri olan çeşitli önlemlerin alınmaması ve personelin bu önlemler alınmadan çalıştırılması sonucu yaşanan kazalardır. Özellik ile kazaların önüne geçebilmek için kesinlik ile yapılan tüm çalışmaların dikkatli bir yol izlenerek yapılması ve her açından çalışan personellerin bu konudaki alınmış önlemler ile yönetmeliklere ayak uyduracak şekilde çalışması zorunlu bir durumdur.

İnsanlar iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı yerlerde çeşitli önemde kazalar yaşamaktadır. Kaygan bir zemin üzerine bırakılmayan uyarı levhası bu zemine uygun olmayan ayakkabı ve benzer ürünleri kullanmakta olan insanların tamamı ile sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bir çok kaygan zemin kol, bacak ve kafa tası gibi sert kemiklerin kırılmasına ve bu tür kazaların yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olmaktadır. Özellik ile kaygan zemin üzerinde yaşanan en basit kazalar bile vücuttaki çeşitli noktaların incilmesine ve bir kaç gün işlevini yapamayacak durumda olmasına neden olmaktadır. İş yerlerinin bu konuda yaşamakta oldukları sorunların başında genel olarak insanların tamamı ile işlerine iş odaklı bir şekilde çalışarak hakim olmamaları ve aynı zamanda iş alanında alınması gereken önlemlerin alınmaması ile yaşanan büyük sorunlar olarak görülmektedir. İşletmelerde en çok yaşanan sorunların başında genel olarak işletmeci olan insanın tamamı ile konuya odaklı olarak çalışmamasından oluşan önlem boşlukları iş kazalarına neden olmaktadır.