İş Eldivenleri

İş Eldivenleri

Kategori: .

Ürün Açıklaması

Türkiye bir çok iş sektörünün bulunduğu gerçek anlamda bu sektörlerde çeşitli iş güvenliği gerektiren iş elbiseleri ve iş eldivenleri bulundurulması gereken yasalar ile çalışanı ve iş vereni maddi ve manevi olarak korumaktadır. Belli başlı iş elbisesi yasaları olmasaydı çalışan insanların geneli iş kazaları ya da iş kazalarında alınması gerekecek önlemlerde bu yasaların etkisi ve ağır yaptırımları ile azaltan etkileri ile çalışmaktadırlar. Genel olarak bir çok işletme ve iş yerinde kullanılan araç malzeme ve benzer tüm gruplar için yapılacak işlemlerde genel olarak standarda uygun ve yasaların gerektirdiği gibi iş güvenliği kıyafetleri ile iş eldiveni kullanılması zorunludur. Kişi kesici ya da delici bir malzeme ile çalışıyor ise bu kesici ve delici maddenin etkisini azaltacak önlemde iş eldiveni ve iş elbisesi giymek zorundadır. Genel olarak bu tür çalışmaları dikkatli incelediğiniz taktirde marangozların kullanması gereken iş eldivenleri arasında çelik eldiven mevcuttur. Fakat iş güvenliği için çelik eldiven dışında kullanılan araç ve gereçlerde kişinin ihtisas ya da yeterlilik lisansı ve sertifkasına ihtiyacı vardır. Genel olarak bir çok iş kazası dalgınlık ve dikkatsizlikler sonucu oluşmaktadır. Genelde dalgın insanlar yaptıkları işin ne olduğunu bile fark etmezler fakat bazı işler iş elbisesi ve iş eldiveni gerektirdiği için ayrıca dikkat, konsantrasyon ve profesyonel olmayı gerektiren tüm işler insanları olumsuz etkilemektedir. Başarısını genel olarak yaptığı işler ile değilde düzenli ve dikkatli olarak yapan çalışanların genelde dikkat etmesine neden olan en önemli etken sürekli kullanmakta olmadığı iş elbisesi ile iş eldivenleridir. Bunlar günlük hayatta sadece mesai saatleri sırasında kullanılması bakımından kişiyi zihinsel ve bedensel olarak uyarıcı etki eden ürünlerdir. İş elbisesi alanında örnek verecek olur isek. Sokakta aşçı kıyafeti ile herkes gezinmediği için sokakta aşçı kıyafeti ile gezindiğinizde bir çok insanın gözü sizin üstünüzde olacağından psikolojik ve zihinsel olarak tüm davranış ve yaptıklarınıza dikkat edeceksiniz. Aynı şekilde iş kıyafeti ya da iş elbisesi giyen insanlar normal ve sivil kıyafetli insanların ilk bakışta gözlerine takılırlar.

Bu durumdan dolayı iş kıyafetleri ile çalışan insanlar giydikleri iş elbisesine göre etraftan aldıkları tepki nedeni ile işlerine, haraketlerine ve yaptıklarına dikkat ederler. Genelde dikkatleri üstüne toplamak için değilde ayırt edilebilmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından giyilen iş elbiseleri insanlara olumlu etki sağlamaktadır.

İş eldiveni insanlar bulaşık yıkar iken ya da et keser iken giyilmesi gereken iş elbisesi parçasıdır. Genel olarak iş elbisesi konusunda alınmış tedbir önlem ve aynı şekilde kanun kararları iş eldivenleri kullanımını yerine ve alanına göre kullanılmak zorunda bırakmıştır. Hukuki olarak iş kazalarında kullanılması gereken iş elbiseleri, iş eldivenleri ve benzer ürünler kullanılmaması durumunda kullanmayan personel ile kullandırmayan işletmelere ağır cezai uygulamalar ile çeşitli işletmelerde geçici kapatma ve yaptırımlar ile cezalandırılarak bu işletmelerin iş verim ve gelirlerinde yüksek oranda düşüşlerine sebep olmaktadırlar. İş elbisesi ve iş eldiveni gibi ürünlerin iş güvenliği konusundaki maliyeti orta ya da düşük halli olur iken cezai durumda hem bu orta halli maliyet ile ceza bedelleri ya da yaptırımları işletmelerin daha önceden alması gereken ve standart olarak kullandığında zarar etmeyeceği ürünler sorun olmaktadır.

Genel olarak tüm işletme ve kurum kuruluşların hastahaneden ameliyata ve içerisinde kullanılan eldivene kadar herşey açık ve net ortadadır. Bunlar kesinlikle standartlara uygun ve aynı şekilde kanunlara aykırı olmayan ürünlerden oluşmaktadır.