İş Önlükleri

İş Önlükleri

Kategori: .

Ürün Açıklaması

İş yerlerinde çalışma süreçlerinde insanlar çalışma alanlarına göre çeşitli boy, ölçü ve kesimlerde önlükleri kullanmak zorundadır. Örnek olarak verecek olur isek bulaşıkçıların kullandığı önlük ile evlerde kullanılan mutfak önlüğü aynı değildir fakat aynı görülmektedir. İş yerlerinde restaurant, lokanta, otel ve bar gibi işletmelerde çalışan bulaşıkçılar işletmenin tüm bulaşık temizlik işlerini yapar iken kesinlike su ve detarjanlar ile çalışacağından ve hem ıslanmaması hemde çeşitli kimyasal içeren detarjanlara maruz kalmaması için iş eldiveni ile iş önlüğü kullanması zorunludur. İş önlüklerini eczanelerde eczacılar beyaz ve temizliği temsil eden açık beyaz renklerde kullanmaktadır. Genel olarak iş önlükleri iş hayatının her alanında kullanılabilecek şekilde tasarlanır. Bu gün meslek olarak elektrik, kasap, manav, market, bakkal ve fırın gibi bir çok işletmede tezgahtardan çeşitli yiyecek içeceklere kadar bir çok ürünün satışında ve üretiminde iş önlükleri ile çalışması gereken personeller bu durumu kontrol altında tutan iş elbisesi ve kıyafetleri yönetmeliklerine göre renk biçim ve tarz olarak en uygun olan iş önlüğü ile çalışmak zorunlulukları olan mesleklerdir. Mesleklerde genel olarak çırak ve kalfalar önlük kullanmasada ustaların iş önlüğü kullanması zorunludur. Önlükler servis, bar, malzeme, temizlik gibi farklı iş alanları için çeşitli boy, ölçü, kesim ve düzenlerde hazırlanmaktadır. Bazı işletme ve çalışma alanları özel önlük üretimi gerektireceği için bunlar standartların dışında da hazırlanabilir. Fakat standart kontrollerine uygun olmadığı taktirde işletmenin ağır cezalar olan yaptırım cezaları ile para cezası ödemesine neden olur.

Personeller iş önlükleri temizliği konusunda dikkatli olmalıdır. Ayrıca işletmelere iş önlüğü konusunda şu tavsiyeleri vermemiz gereklidir. Eğer gıda ya da sağlık alanında çalışılıyor ise beyaz önlüklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Fakat kimyasal ya da başka bir alanda çalışma yapılıyor ise beyaz önlük dışında kimyasal maddenin önlüğe dökülmesi ya da bulaşmasına anlaşılacak olan koyu renk tonlarında önlük kullanılması tavsiye edilir. Genel olarak kimyasal işlerde beyaz ve lacivert renklerin koyu olanları tercih edilmektedir. İnsanlar iş önlükleri olmadan çalışmaları durumunda kıyafetlerindeki görünmez mikrop ve mikro organizmaların kimyasallar da olmasa da yiyecek ve içecek gibi ortamların üretim ve satışlarında kesinlik ile önlük olmadığında çeşitli mikropları bulaştırma olasılıkları olması bakımından sorunlar olması mümkündür. Zaten belli başlı iş ve çalışma kıyafetlerinin tamamen yönetmelik ile düzenlenmesi hususu bu tür sorunları ve problemleri insanların yaşamalarına engel olmak için düzenlemekte olan devletin ilgili kurum ve kuruluşları bu konuda sizlere detaylı bilgi vermedikleri için ne yapmanız gerektiği konusundaki bilgiyi en örnek iş kıyafetleri uygulayan işletmelerden kontrol ederek uygulamaktasınız.

Mikroplar insanların gözle göremeyecekleri küçük boyutlar halinde yaşadıkları için kıyafetler üzerinde belirgin olarak gözlemlenemez. Fakat açık renkli önlük ve eşyalarda dikkatli bakıldığında rengin sarıya kaçması ya da normalden daha koyu olması durumunda mikropların anlaşılması mümkündür. Bu nedenle uygulanmakta olan beyaz önlük ve kıyafet yönetmeliği ağırlıklı olarak sağlık, yiyecek, içecek ve kimyasal maddeler üretim ve tüketim alanlarında kullanılması zorunluluğunu getirmektedir. Zorunlu ve normal şartlarda geçerli olarak kullanılmakta olan tüm iş kıyafetleri alınması gereken öncelikli önlemler olarak geçmektedir. İnsanlar bu konuda başarılı olmak için iş önlüklerini daha çok tercih etmektedir. Zaten pratik olan iş önlükleri anında çıkarılabilir ya da anlık işlerde kullanılabilir olması bakımından en pratik iş kıyafeti olarak bilinmektedir. İş kıyafetleri genel olarak bir çok insanın sürekli olarak çalışma esnasında kullanmakta olduğu ürünler olması nedeni ile herkesin kullanması gereken ürünlerdir.