özel güvenlik kıyafetleri

Özel Güvenlik Kıyafetleri

Ürün Açıklaması

Ülkemiz Türkiye çeşitli suçların olduğu ve suçluların yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle çeşitli alanlarda gerekli güvenlik önlemleri alınması zorunlu kısımlar ve yerler vardır. Bunları kısaca ülkemizin suç oranı yapısındaki düzenli olaylar ve bunların karşısına geçmek için devlet resmi kurum kuruluşların aldığı önlemlerin sadece belirli nokta ve alanlara kadar olması nedeni ile özel güvenlik gerektiren alanlara ihtiyaç vardır. Buna bir nevi insanların kendi güvenliklerini sağlamak için özel olarak çalışan ve profesyonel güvenlik görevlisi olan insanlardan oluşan güvenlik şirketleri ya da bireysel olarak güvenlik hizmeti veren insanlardan faydalanmasıdır. Genellikle özel güvenlik işlerini yapan insanların bazı prosedürlere uyması zorunluluğu vardır. Bunlardan en önemlisi yönetmelikler gereği diksiyon düzenidir. Diksiyon düzeni dediğimizde akıla gelecek en önemli konu ise kişinin düzgün konuşabiliyor olmasıdır. Fakat diksiyonla beraber düzgün olması gereken belli başlı kriter ve işlemlerde gerekmektedir. Öncelikle her personel saç, sakal ve bıyık traşlarına dikkat etmelidir. Bunun nedeni özel güvenlik kurum ve kuruluşlarının çalışanlarını ve özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanlarını denetleyen ve kontrol eden devlet dairesinin kendi kıyafet ve diksiyon yönetmeliğini kullanmasıdır. İş elbisesi standartlarına göre tek tip ya da özel güvenlik kıyafeti kriterlerine uygun olması gereken özel güvenlik kıyafetleri genel olarak her firma için farklı ve düzenli olmak zorundadır. Fakat tek tip özel güvenlik kıyafetlerine kendi istedikleri biçimde düzen getirerek ve özel güvenlik sektörünün arması ya da markasını özel güvenlik kıyafetinde bulundurması zorunludur.

Daha önceden sertifkasız olarak çalışmakta olan özel güvenlik sektörü çalışanları özel güvenlik sertifkası zorunluluğu getirilmesi ile özel güvenlik kıyafeti üzerinde bu sertifkanın görünebilecek yerde tutulması ve buna göre özel güvenlik görevlisinin görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Daha önceki standart özel güvenlik kiyafetleri şimdi sertifka görünecek şekilde tasarlanmakta ve buna göre hazırlanması için yönetmelik kararları alınmaktadır. Genel olarak tüm özel güvenlik sektörü çalışanlarının özel güvenlik sertifkaları mevcuttur. Bu sertifkaların zorunlu olmasının başlıca sebebi öncelikle özel güvenlikçilerin profesyonel olarak görev yapmaları gerekmesidir. Özel güvenlik görevlileri sivil ya da özel güvenlik kıyafetleri yönetmeliğine aykırı kıyafetler ile çalışamazlar. Genel olarak tek tip ve standarda uygun olarak tasarlanmış özel güvenlik kıyafeti giymek zorundadırlar. Özel güvenlik sertifkası olmadan ve ayrıca özel güvenlik kıyafeti giymeden çalıştırılan personeller önce kendilerine daha sonrada işletmelere ağır cezalar ve yaptırımlar uygulanmak üzere cezalandırılarak kontrol altında tutulmaktadırlar. Bu nedenle özel güvenlik görevlilerine iş kanunu ve iş kazaları maddelerine göre bulundu alana ait iş elbisesi giydirilmesi gerekmektedir. Tıpkı aşçı ve doktor gibi alanını temsil eden ve aynı zamanda alanında çalışmasına engel olmayacak ve çalışamasında verim sağlayacak şekilde tasarımları ve yönetmeliğe uygun kıyafetleri giymek zorundadır.

Genel olarak bir çok ülkede uygulanması zorunlu olan ve avrupa birliği kriterlerine göre güvenlik görevlilerinin belli başlı toplum ile alakalı han, park, alışveriş merkezi ve market türü hırsızlık ve güvenlik zafiyeti olabilecek alanlarda bulunmaları ve buradaki vakalara ve güvenlik zafiyeti olan olaylara müdahale etmeleri gerekiyor. Özel güvenlik kıyafetleri yönetmeliklerine göre özel güvenlik görevlileri caydırıcı ve özel güvenlik görevlisi olduğunu belirten kıyafetler giyerek hırsızlara ve çeşitli suçlulara engel olmak amaçlı görüntü ve duruş sergileyecek özek güvenlik kıyafetleri ile donatılmalıdır. Ülkemizde çeşit market, alışveriş merkezi, konser, etkinlik ve bir çok alanda çalışma ve faaliyet göstermekte olan özel güvenlik görevlileri insanlara polisten sonra suçlu olması ya da şüpheli olması durumunda müdahale etme yetkisi olan insanlardan oluşmaktadır. Fakat sertifkaları gereği müdahaleninde belli başlı kriterleri vardır.