Reflektif Ürünler

Reflektif Ürünler

Kategori: .

Ürün Açıklaması

İnsanlar geceleri çeşitli işlerde çalışmaktadır. Bir çok gece işi ve karanlık olan aydınlatması yetersiz alanlarda çalışma yapılabilmesi için reflektif ürünler kullanılmaktadır. Reflektif ürünleri trafik, yolculuk ve toplu taşıma ile şehirler arası işlerde çalışmakta olan tüm personel ve çalışanlar kullanmak zorundadır. Hatta ilerleyen yıllarda gece yolculukları devam etmesi halinde oluşabilecek kaza ya da arızalarda yolcu ve yolculuk hizmeti veren personellerin reflektif ürünleri kullanma zorunluluğu tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de gerekecek şimdiden ihtiyaç duyulan bu çalışma için ülkemizin çeşitli önlemler alması gerekmektedir. Yasa gereği trafik, polisi, polis, ambulans, itfaiye ve akut benzeri gönüllü kurtarma işleri ile uğraşan kurumların kesinlikle tüm ürünlerinde gece gündüz fark etmeksizin reflektif ürünler kullanması zorunludur. İtfaiyeler genel olarak geceleri çıkan yangınlara reflektif ya da fosfor kaplamalı araçlar ile üniformalar üzerinde iken müdahale etmektedir. Bunun nedeni olay anında farkındalığı arttırmak ve insanların dikkatini olaya çekmektir.

İnsanların gece ile gündüz görüş mesafeleri tam olarak %50 oranında düşmektedir. Sisli hava ya da benzer göz gözü görmeyen tabir edilen deyimin geçtiği durumlarda görüşü arttırmak ve soruna müdahale etmek için reflektif ürünleri kullanmak zorunlu olmasada önerilen ürünlerdir. Dikkat edildiğine reflektif ürünler gece faaliyet vermekte olan tüm çalışanlarda ve insanlarda mevcuttur. Halı sahalarda futbol oynayanlar, Restaurant ve eğlence merkezi otopark görevlileri olan vale ve benzer çalışanlar bu tür kıyafetler giymek zorundadır. Zaten bir çok reflektif ürün araçlar ile kaza ve olaylar bağlantısı olan alanlarda daha yoğun kullanılmaktadır. Reflektif kıyafetlerdeki fosfor ve reflektif özellik sayesinde karşıdan aldığı ışığı uzun süre tekrar karşıya yansıtma özellikleri mevcuttur. Reflektif iş elbiseleri genel olarak hayatın her alanında reflektif görüntü sergilemesi ve gece çalışanlarının çalışmalarını ortaya çıkarmak ve olabilecek kazaları önlemek amaçlı kullanılmaktadır. Bir trafik çevirmesinde trafik polisi gece ve gündüz olmak üzere genel olarak reflektif işlemeli yelek ve ürünler giymektedir. Reflektif ürünlerin bir çok malzemede yer aldığını belirtmek mümkündür. Bunun için en önemli konu ise şöyle örnek verilebilir bir araç muayene girdiğinde özellikle stop lambasında reflektif özellik olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca aracın kaza yapması durumunda araçta en az bir adet uyarıcı reflektif tabela ya da stop reflektifi bulunması gerekmektedir. Kesinlikle muayenede olmayan bu ürün nedeni ile muayaneden geçilemeyeceği gibi ceza alma durumuda mevcuttur. Çünkü araçların gece ve gündüz trafiğe çıkış sınırlandırması olmadığı için gece ve gündüz olması gereken muayene kontrol araçları olması gerekmektedir.

Bir araç ile kaza olduğunda gece karanlığı ise kesinlikle reflektif bir kıyafet ile reflektif bir tabelanın kaza alanının 5 metre gerisine diğer araçların kazağının olduğu geliş yönüne uyarıcı açıdan konulması gerekmektedir. Bir araç ile bir başka araç arasındaki takip mesafesi olan 2 metre nin 2 katından fazla olan bu mesafe arkadan gelen başka bir aracın hem kaza yapmasını hemde sizin kaza alanınıza başka zararlar oluşmasını önlemektedir.

Kesinlikle genel bilgilere uyulması gerekmektedir. İnsanlar reflektif tüm ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak zorundadır. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi bir çok metropol ya da gece hayatının yoğun olduğu alanlarda kullanılması gereken reflektif ürünlerin kullanılmamasında insanlara nelere maliyet olduğunu şöyle örnek verelim. Yıl 2007 Temmuz ayının dördüncü günü bir çok insanın tatilde ya da tatil sektörlerinde çalışmakta olduğu yoğun bir Bodrum sezonunda sanatçı Barış AKARSU bir çok kaza ve kaza sonrası kazaların yaşandığı kavşakta daha önceden kaza yapmış insanların reflektif uyarıcı kıyafet ya da tabela açmaması ve aynı şekilde reflektif uyarıcı tabelalar ile ışıkların yeterli olmadığı kavşakta hayatını kaybetmiştir. Değerli sanatçının ölümünden sonra kavşak ile ilgili alınan önlemler sanatçımızı geri getirmedi. Bu gibi kazalar sanatçı ya da normal insan için hayati sona neden olması durumundan her duyarlı insanın iş alanına göre reflektif kıyafetler ile çalışması ve önlemler alması gerekmektedir.